Навчально-науковий професійно-педагогічний інститут

Української інженерно-педагогічної академії

  

З 25 листопада по 10 грудня в Україні і ще в більш ніж 100 країнах світу проводиться щорічна акція «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА».

 Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

5 грудня – Міжнародний день волонтера;

6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;

10 грудня – Міжнародний день прав людини

 Проблема насильства є актуальною завжди й потребує комплексного вирішення, адже жертвою може стати кожний. В Україні впроваджується багато програм та заходів, спрямованих на протидію та запобігання домашньому насильству як з боку держави, так і завдяки міжнародній підтримці.

 ЯКІ Ж КРОКИ ДЛЯ ПРОТИДІЇ НАСИЛЬСТВУ УЖЕ ЗРОБЛЕНО В УКРАЇНІ?

 Насамперед, важливо, що в Україні з 2017 року нарешті почав діяти Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», і з початку 2019 року домашнє насильство в нашій країні є кримінально караним. Крім того, Закон передбачає низку послуг та сервісів, які може отримати людина, що зазнала домашнього насильства, та гарантує невідворотність покарання для її кривдника.

У 2017-му Національна поліція України презентувала пілотний проект — бригади швидкого реагування ПОЛІНА, який нині успішно працює по всій Україні. У фокусі їхньої роботи — реагування на випадки домашнього насильства.

Першого січня 2020 року набув чинності Закон України «Про соціальні послуги», який регламентує надання соціальних послуг людям, які перебувають у складних життєвих обставинах. Зокрема, і тим, хто зіткнувся з домашнім насильством і насильством за ознакою статі.

Окремі послуги надає і Міністерство юстиції. З 2013 року в Україні запрацювала система безоплатної правової допомоги різним категоріям населення, зокрема — постраждалим від домашнього насильства. До того ж в Україні створені та функціонують громадські об’єднання, які готові надати допомогу жертвам будь-яких проявів насильства.

Для отримання оперативної допомоги жертва насилля може зателефонувати до правоохоронних органів або в правозахисні організації.

ОСНОВНІ НОМЕРИ:

  • 102 – Національна поліція України;
  • 103 – швидка медична допомога;
  • 15-47 – безкоштовна цілодобова «гаряча» лінія для жертв домашнього насильства;
  • 116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства;
  • 116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча «гаряча» лінія;
  • 0 800 213-103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги.

 

Також можна скористатися чат-ботами МВС України #ДійПротиНасильства у месенджерах:

Telegram: https://t.me/police_helpbot

Viber: https://tinyurl.com/y8rgatt9

 

Значним кроком вперед є обговорення створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

В Інституті розроблені пам’ятки з рекомендаціями, як не стати жертвою домашнього насильства та як діяти у разі виникнення такої загрози.

Кожне третє домогосподарство в Україні стикається з насильством. Щороку від одного до трьох мільйонів дітей стають свідками або жертвами насильства. Найстрашніше те, що тільки 10-15% жертв звертаються по допомогу.

Єдиний спосіб зрушити ситуацію з мертвої точки - не мовчати, а звертатися за допомогою та відкрито говорити, особливо з дітьми, про способи боротьби з насильством!